sobota, 16 lutego 2013

Zaproszenia i dobre zwyczaje


Mam w domu takie pudełko, w którym trzymam wszystkie otrzymane zaproszenia: ślubne od znajomych, na Komunie i Chrzest od rodziny. Lubię je czasem przeglądać, powspominać, policzyć lata od minionego wydarzenia. Muszę jednak przyznać, że dostaję je coraz rzadziej. Bynajmniej nie dlatego, że nikt mnie już nie zaprasza ;) Choć w przypadku ślubu zaproszenia papierowe nadal są podstawową formą informacji, to mam wrażenie, że w przypadku innych uroczystości, stosuje się coraz częściej telefony, smsy i maile. A szkoda, bo przecież waga wydarzenia, jakim jest Komunia Święta, czy Chrzest, pozostaje taka sama, jak w przypadku ślubu. 
Inna sprawa, że takie zaproszenie sms-em jest po prostu nieeleganckie, a telefoniczne łatwo wyparowuje z głowy (zwłaszcza jeśli nie zapiszemy szczegółów). No i takiego elektronicznego zaproszenia nie schowam sobie do pudełka i trudniej mi będzie po latach przypomnieć sobie datę, czy miejsce. Niby kawałek papieru, a jaka wartość pamiątkowa na całe życie!

Jeżeli już więc przekonałam Was do "papierowych" zaproszeń, warto przypomnieć sobie kilka zasad "dobrych manier" ;)

- Na uroczystości takie jak imieniny, urodziny, święta należy zaprosić gości z dwu - trzy tygodniowym wyprzedzeniem, w przypadku Komunii i Chrztu - przynajmniej na miesiąc przed. Gdy zapraszamy na ślub - dobrze jest dostarczyć zaproszenie na 6 tygodni przed uroczystością. 
Oczywiście od każdej reguły są wyjątki: np. gdy zapraszamy kogoś z zagranicy trzeba wysłać zaproszenie na tyle wcześnie, aby nasz gość zdążył zarezerwować sobie bilety i czas na podróż.
- Dobrym zwyczajem są zaproszenia imienne, dotyczy to także zapraszania z "osobą towarzysząca" - jeżeli para to narzeczeni, albo osoba zapraszana jako towarzysz, jest nam dobrze znana - dobrze jest wymienić ją w zaproszeniu z imienia. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, czy para nadal jest razem, bezpieczniej jest zastosować ogólny zwrot "z osobą towarzyszącą".
- Nie na wszystkie uroczystości zaprasza się gości z osobami towarzyszącymi. Na pewno trzeba je uwzględnić w zaproszeniach ślubnych - nawet gdy nasza krewna od lat jest samotna, a ciocia wdową - nie wypada zaprosić jej samej,  a nuż jej sytuacja się zmieniła i głupio by było tego nie uwzględnić. 

W przypadku mniejszych, ze względu na zapraszaną liczbę gości uroczystości rodzinnych, jak Chrzest, Komunia, czy np urodziny jubileuszowe - powinniśmy pamiętać np. o narzeczonych, ale zapraszanie dziewczyny, czy chłopaka naszego gościa nie jest już konieczne.

W zaproszeniu powinny znaleźć się podstawowe, niezbędne informacje:
- okazja, z jakiej odbędzie się spotkanie;
- dzień i godzina przyjęcia;
- miejsce uroczystości.
- czasem, jeśli to konieczne, datę, do której należy potwierdzić swoją obecność, oraz nr telefonu kontaktowego.

Teraz, gdy przeładowani jesteśmy napływającymi zewsząd informacjami, smsami, mailami, warto wrócić do dawnych, sprawdzonych form. Może są one nieco droższe i wymagają pewnego wysiłku, ale są też wyrazem szacunku wobec osoby zapraszanej i mogą stać się miłą pamiątką na długie lata.
Zwłaszcza jeśli zaproszenie ma wartość nie tylko informacyjną, ale i estetyczną.

Takie oryginalne, ręcznie robione zaproszenia można znaleźć w naszej Papierówce. Można je zamówić wg wzoru lub zaprojektować razem z nami. Więcej informacji udzielimy drogą mailową: pracowniapapierowka@gmail.com, lub osobiście w Pracowni.

Oto kilka wzorów zaproszeń na Pierwszą Komunię Świętą. Niebawem przedstawimy Wam pełną ofertę w lepszych ujęciach :) (dd)








1 komentarz:

  1. Zaproszenia komunijne ? Do zrobienia na 4create eu ! Polecam, samam mam stamtąd

    OdpowiedzUsuń